Jak si užít cestování s dětmi každého věku a neučinit z něj katastrofu? Rady, které oceníte!

24.07.2019

Cestování může být osvíceným a okouzlujícím zážitkem pro děti všech věkových kategorií: objeví nová jídla, potraviny, zážitky a památky, nemluvě o kvalitně stráveném čase s rodinou. Cestování s dětmi může být také dlouhodobým tématem, na které budete dlouho vzpomínat - nepředvídatelné situace, dlouhé seznamy balení a hravost a čilost děti jsou jen některé z "problémů", se kterými se můžete setkat. Ale my Vám poradíme, jak si cestování s dětmi užít, a neučinit z toho katastrofu.

Zapojujte své děti, bez ohledu na věk

Těšíte se na nadcházející rodinnou dovolenou, ale chcete se ujistit, že mladší členové rodiny se také budou bavit. Vytvoření dobré strategie, kterou můžete použít abyste zabavili děti na cestách, závisí na tom, jaké Vaše děti jsou: Dítě má v každém svém období, odlišné potřeby. Například novorozeně většinu cesty prospí, batole už bude aktivnější. Ať je tedy dítě jakkoliv staré, určitě si před dovolenou naplánujte delší výlet. Abyste mohli sledovat, jak se bude dítě během cesty chovat, co ho zaujme, jak popřípadě dítě během cesty uklidníte, když začne plakat. V cílovém místě výletu si zase můžete odzkoušet, jak se v cizím prostředí bude chovat. Jestli dítě zvládne i delší procházku apod.

Kojenci

S dětmi v řadách novorozenců do věku 2 let je v mnoha ohledech snad nejjednodušší cestovat. Podle Rainera Jensse, zakladatele Asociace pro rodinné cestování jsou děti v tomto věku nejvhodnějšími pro cestování, jsou totiž "snadno přenosné" a navíc když jim jako rodič vybudujete příjemné prostředí, kde budete udržovat rutinu, kterou máte zaběhlou z domova, bude dítě šťastné a nic víc nepotřebuje. Pokud máte jasně stanoveno, kdy je třeba dát kojenci jídlo, kdy jde spát a podobně, určitě z toho nevybočujte ani na dovolené. Pokud to jde zachovejte dítěti režim, na jaký je zvyklý doma.

Také se ujistěte, že máte oblíbené hračky, knížky, láhve a vše co Vaše dítě miluje. Během dovolené, nenechávejte své dítě neustále v kočárku. Naopak využijte každou příležitost a nechte dítě ťapkat. Pokud dítě nechodí, nevadí. Roztáhněte si deku na pláži a Vy i dítě si můžete užít relax pod slunečníkem.

Batolata

Batolata se řadí do nejzábavnějšího věku dítěte, protože chtějí poznávat vše nové kolem sebe. Proto se s dětmi v tomto období nemusíte bát aktivnějších dovolených, kde budete prozkoumávat danou destinaci různými výlety. Při plánování trasy ale nezapomínejte zařadit místa atraktivní pro dítě, to znamená zastávky tam, kde jsou dětská hřiště, koupaliště s dětskými brouzdališti nebo třeba zoo. Čím více otevřeného prostoru Vaše batole bude mít, tím bude šťastnější. Není také na škodu, seznámit se na cestách s místními rodinami, které Vám dají mnoho typů, na výlet i na restaurace, kde budete s dětmi vítáni.

Děti školního věku

Klíčem k tomu, aby celá dovolená, nebo výlet zaujal i děti od 5 let a celkově děti školního věku, je zapojit je do plánovaní celé cesty. Byť děti zapojíte jen částečně, začnou sami vyvíjet zájem o celou cestu.

Tip: Nechte své děti vybírat mezi různými aktivitami, než abyste jim řekli jedeme tam a tam, dělat budeme to a to. Například plážové destinace nabízí možnost šnorchlování, nebo rybaření. V městských částech je zase mnoho zajímavých pěších výletů, nechte své děti vybrat si, která túra bude pro ně nejzajímavější.

Také se nebojte výletů s průvodci. Než ale takový výlet vyberete, přečtěte si recenze o tom, jaký průvodce dělá dojem. Takový průvodce může dost zaujmout Vaše děti. Navíc i vy můžete na dovolené díky průvodci, vidět místa, která byste jinak jen těžko objevili.

Teenageři

Nejlepším způsobem, jak zaujmout děti tohoto věku rodinnou dovolenou, je předat jim zodpovědnost. Navrhněte jim, aby oni sami vybrali destinaci, která jim přijde zajímavá, a chtěli by ji navštívit. Dále ratolesti zaúkolujte tím, aby naplánovali alespoň jeden den plný aktivit dle jejich představ v dané destinaci. Děti v tomto věku také ocení, když jim dáte trochu prostoru být o samotě, a zkoumat destinaci na vlastní pěst. Tím si také zajistíte to, že děti nebudou převracet oči v sloup když doma zazní otázka "Kam si letos zajedeme na dovču?".

Autorem článku je partnerský web "Moře zpráv".