Ohlédnutí za rokem 2019

18.01.2020

První měsíc roku 2020, nové dekády, se nám přehoupl do druhé poloviny, nám však ještě zbývá ohlédnout se za rokem 2019 a připomenout si nejdůležitější milníky a momenty v jednotlivých bodech, pojďme na to!

Nárůst cestujících

Rok 2019 znovu lámal rekordy v počtu cestujících. Letiště Praha odbavilo o 6% více cestujících než předchozí rok, konkrétně šlo o číslo 17,8 milionu cestujících. "Loňský 6% nárůst v počtu odbavených cestujících je dalším výborným výsledkem, kterým jsme mírně překročili naší predikci z počátku roku 2019. Za tímto opětovným růstem stojí zejména rozšiřování leteckých spojení do dálkových destinací a navyšování jejich kapacit, ale také posilování letů do nejvytíženějších evropských měst, jakými jsou například Londýn, Amsterdam nebo Moskva," řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. 

Nárůst zaznamenal také portál Letenkujeme.cz, podařilo se prodat téměř o 50% více leteckých spojů než v premiérové sezóně našeho webu. "Nemohu uvádět konkrétní čísla, nicméně podařilo se nám zdvojnásobit počet prodaných letů. Populární byli cesty do Turecka, Španělska či lety přes oceán," uvedl Jakub Günther, CEO portálu Letenkujeme.cz.

 Zemřel pilot F1 Niki Lauda

20. května 2019 svět zachvátila smutná zpráva o smrti pilota F1, ale také zakladatele několika aerolinek a vášnivého pilota. Ve věku 70 let v uplynulém roce zemřel Niki Lauda.

Celý článek o tomto tématu zde.

Krach cestovky Thomas Cook

Další nepříjemnou zprávou loňského roku byl krach cestovky Thomas Cook. "Cook" ale nebyla jen cestovka, ale i aerolinky či provozovatel hotelových komplexů. Její služby sahaly do nejrůznějších sfér cestovního ruchu. "Je to obrovský milník v cestovním ruchu, společnost neunesla obrovské břemeno, které si na svá záda uložila." reagoval na situaci ředitel našeho portálu Jakub Günther.

Podle serveru "Novinky.cz" za krachem stojí neschopnost společnosti reagovat na aktuální cestovatelské trendy. V posledních letech firmě rapidně klesaly zisky.

Další spojení s Amerikou

Pojďme zpět k pozitivním zprávám. Společnost American Airlines oznámila v roce 2019 nové letecké spojení Prahy s Amerikou. Létat bude již letos do Chicaga.

Dopravce nabídne v letadle hned několik tříd, mezi nimi i Flagship business, kde cestující mohou poznat pravý komfort v oblacích a ochutnat menu předních šéfkuchařů!

Další novinky oznámené v roce 2019

Oznámena nebyla ale jen linka do Chicaga. Ryanair přislíbil nové spojení s Manchesterem, SCAT zase lety do Astany. Došlo také k navýšení kapacity a komfortu na linkách do Šanghaje či Rigy. Navýšení spojů proběhlo také na lince do Jekatěrinburgu.

Uzemnění Boeingů

Náš výčet zajímavostí roku 2019 zakončujeme negativní zprávou, která velmi zasáhla i "českou" aerolinku Smart Wings. Letecké úřady byli po zjištění technických závad nuceni uzemnit stroje typu 737-MAX. Ty by si měli do vzduchu vrátit již letos, jejich uzemnění ovšem napáchalo škody nejedné aerolince, pokles prodejů a akcií zaznamenal samozřejmě i samotný Boeing. Naopak Airbusu se tak dařilo skvěle.

A jaký bude rok 2020? Už se nemůžeme dočkat!