Před padesáti lety poušť? Dnes mezi TOP městy světa! Příběh Dubaje je ohromující

16.10.2020

Když jsme asi před rokem publikovali článek porovnávající světové destinace před 100 lety a dnes, čtenáři byli ohromeni obrovskou proměnou jednotlivých měst. Nedávno jsme článek sdíleli znovu na našich sociálních sítích a jednoznačně největší zájem byl o fotografie Dubaje. Rozhodli jsme se proto, že Dubaji na našem webu věnujeme další samostatný článek a podíváme se hlouběji do historie, ještě v roce 1968 byste v Dubaji jen těžko hledali turistické středisko.

Takže od začátku...

Možná jste si mysleli, že ve Spojených Emirátech bychom velkoměsto turismu, obchodu a luxusu hledali již po staletí. Není tomu tak. Ještě před 50 lety určitě o Dubaj ani nezavadíme nejen kvůli tehdejšímu režimu naší země. V roce 1968 bylo v Dubaji registrováno pouze 13 osobních automobilů, (dnes se jejich počet bude blížit 2 milionům) město bylo známo pro těžbu perel z místních vod, později pak jako těžební velmoc. Na těžení třpytivých předmětů se již skoro zapomnělo. Připomíná ho již jen muzeum, ve kterém přesto najdeme velké skvosty. Celková hodnota perel shromážděných v tomto muzeu se odhaduje na astronomických 136 milionů dolarů, tedy as 3 miliardy českých korun.

Proměna letiště

Během 58 let, kdy se budovalo silné postavení Dubaje v cestovním ruchu prošlo proměnou také místní letiště. Dubai International Airport svojí podobě vděčí také novodobé historii města. V minulém století bychom zde našli jen malý terminál a ranvej na zhutněném písku. Dnes se řadí mezi největší letiště světa s celkovou rozlohou 1 713 000 metrů čtverečních. Tato ikona letecké dopravy ročně odbaví desítky milionů cestujících a sídlí zde například letecká společnost Emirates, největší objednavatel a provozovatel letounů Airbus A380.

Česká stopa v Dubaji

Do budování a zvelebování turistického gigantu se zapojilo i několik českých firem. Ve dvou stanicích metra najdeme obrovské lustry, jenž vyrobila v České republice firma Lasvit. Dubajské metro je ovšem pozoruhodné samo o sobě. První část podzemní dráhy byla otevřena až v roce 2009 a jedná se o stále se budující síť automatického metra. Určitě ale nesmíme zapomenout na Burj Khalifa. Výtahy v tomto mrakodrapu jsou jak jinak než české výroby.

Co navštívit v Dubaji dnes

Kdo má rád luxus a přepych, ten by měl zavítat do hotelu ve tvaru plachetnice. Hotel Burj Al Arab se nachází na uměle vybudovaném ostrově a měří 321 metrů, takže kromě toho, že patří mezi nejluxusnější hotely, spadá i do kategorie nejvyšších hotelů světa. 

828 metrů vysoká budoba Burj Khalífa má celkem 162 pater a nejdete ji v samotném srdci Dubaje. Návštěva této budovy stojí za to už jen díky tomu úžasnému výhledu, který se vám naskytne - můžete si být jistí, že na něj nikdy nezapomenete. Prohlídka trvá cca hodinku, v budově ale můžete zůstat tak dlouho, jak jen budete chtít.

Miracle Garden
Miracle Garden
Hotel Burj Al Arab
Hotel Burj Al Arab

Dubaj je město luxusu a moderních technologií, na své si zde přijdou i ti, kteří se rádi baví. Patříte-li mezi ně, určitě se jeďte podívat do Dubailandu - úžasného zábavního parku, kde na vás čeká bezpočet atrakcí. Najdete zde okruh pro Formuli 1, obří vodní park, tenisová a golfová hřiště či obrovské ruské kolo.

Nizozemci a jejich zahrady plné růží mohou jen závidět! 50 milionů květin na jednom místě prostě jinde neuvidíte. Zahrada Miracle Garden navíc není jen obyčejný celek rozmístěných rostlin, barevné květy dohromady tvoří obrazce či sochy. Kochat se můžete nejrůznějšími animovanými postavami, bránami do tvaru srdce či letadlem, které rovněž tvoří tisíce různobarevných květin.