Před prvním letem

29.07.2018

Čeká vás první cesta letadlem a vy kvůli ní už měsíc předem nespíte? Určitě v tom nejste sami. Obavy jsou oprávněné, vždyť člověk není od přírody obdařen schopností létat. Strach může zesilovat také neznalost toho, jak to vlastně na letišti a v letadle chodí. Právě proto vznikl tento článek. Přečtěte si, co všechno vás během letu čeká a ulevte si trochu od starostí.

1. Tabule odletů

Tak jako se na vlakových nádražích orientujete podle odjezdové tabule, na letišti vám pomůže tabule odletů. Najdete na ni všechny důležité informace o vašem letu. Své letadlo najdete jednoduše podle cílové destinace a času odletu. Sledujte tři důležité údaje: Terminál, přepážku (check in) a gate (odletovou bránu).

2. Terminál

Terminál je budova, ve které se odehrává odbavení, kontrola a ze které nakonec nastoupíte do letadla. Obvykle se označují čísly či písmeny. Zkontrolujte si, jestli jste na správném místě. Jestli jste v budově terminálu 1 a vaše letadlo letí z terminálu 2, nikam se nedostanete.

3. Check in

Check in a odbavení probíhá na přepážkách. Otevírají se většinou dvě hodiny před odletem. U přepážky předložíte cestovní doklady, na jejichž základě vám obsluha vystaví palubní lístek (boarding pass). Ten slouží jako jakási vstupenka do bezcelního prostoru. Dále u přepážky odevzdáte zavazadlo, které si přejete odbavit.

Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, nemusíte se návštěvou přepážky zdržovat. Většina leteckých společností nabízí check in přes internet, a to již několik dní předem. V takovém případě vám palubní lístek přijde v elektronické podobě.

4. Bezpečností kontrola

K bezpečnostní kontrole se dostanete přes turniket, kterým projdete na základě palubního lístku. Co se po vás bude na bezpečnostní kontrole chtít?

Vezmete si velkou plastovou misku, do které vyložíte všechno kovové a tekuté: mobil, klíče, mince apod. S tekutinami je to trochu složitější - v příručním zavazadle můžete mít dohromady maximálně jeden litr tekutin. Ten musí být rozdělen do malých lahviček o nejvyšším objemu 100 ml. Tyto lahvičky se ukládají do průhledných uzavíratelných sáčků a dávají se na misku vedle klíčů a mobilu.

Na misku se odkládá také bunda či jiný svrchní oděv.

Misku společně se zavazadlem položíte na pás a necháte projet skenerem. Sami projdete kovovým rámem.

5. Nástup do letadla 

Po bezpečnostní kontrole se dostanete do bezcelního prostoru. Odtud se dostanete do letadla. Najděte si svůj gate s předstihem, ať zbytečně nezmatkujete. K nástupu vás vyzvou pomocí rozhlasu. Budete znovu ukazovat palubní lístek a cestovní doklady. V letadle se usadíte na své místo (číslo máte na palubním lístku).

6. Před startem

Ještě než letadlo vzlétne, poučí vás posádka nebo instruktážní video o bezpečnosti, kyslíkových maskách a záchranných vestách. Nenechte se vystresovat, letadlo je nejbezpečnější dopravní prostředek. Šance, že vědomosti o záchranných prostředcích využijete v praxi, je mizivá.

7. ...a letíme!

Letadlo se rozjede, nabere rychlost... a najednou bude ve vzduchu. Možná vám zalehne v uších a budete se cítit jako ve výtahu, vzlétání ovšem není nic, co by se nedalo vydržet. Než si vůbec uvědomíte, co se děje, bude po všem. Samotný let pak téměř necítíte, dokud nedojde na přistávání.

8. Po přistání

Po přistání zůstaňte sedět a počkejte, než vám posádka dovolí opustit letadlo. Pokud máte odbavené zavazadlo, sledujte směrovky a čas, kdy se bude vaše zavazadlo vydávat. Kdo cestoval jen s příručním zavazadlem, může letiště ihned opustit. Hurá, první let je za vámi.

Karolína Klosová, facebook.com/kaja.pise