Slovníček pojmů - #1

02.11.2018

Při návštěvě různých zemí, turistických cílů či letišť nebo hotelů se může stát, že některým pojmům nemusíte rozumět, obzvlášť pak pokud není cestování Vaší pravidelnou činností. Do našeho "Průvodce" jsme se proto rozhodli zařadit novou sérii "Slovníček pojmů", kterou v (ne)pravidelném intervalu naleznete na našem webu právě pod záložkou "Průvodce".

V prvním díle nebo chcete-li článku se zaměříme na slovíčka, na která dost pravděpodobně narazíte při rezervaci ubytování. 


Hotel Garni = Přívlastek "Garni" označuje ubytovací zařízení s omezenými službami. Ubytovací zařízení "Garni" nabízí svým hostům pouze snídaně.

Depandance = Depandance je vedlejší budova ubytovacího zařízení. Nachází se v maximální vzdálenosti 500 metrů od hlavní budovy, která pro depandance zajišťuje plný rozsah služeb.

Klasifikace ubytovacích zařízení:

  • Tourist = Ubytovací zařízení s 1 hvězdičkou
  • Economy = Ubytovací zařízení se 2 hvězdičkami
  • Standart = Ubytovací zařízení se 3 hvězdičkami
  • First Class = Ubytovací zařízení se 4 hvězdičkami
  • Luxury = Ubytovací zařízení s 5 hvězdičkami

Ubytovací zařízení = Ubytovací zařízení je objekt sloužící k přechodnému ubytování hostů mimo jejich trvalé bydliště.

Lázeňský/SPA hotel = Toto označení se používá pro ubytovací zařízení postavené/umístěné v místě se statutem lázeňského místa. Oproti klasickým ubytovacím zařízením nabízí masáže a jinou lázeňskou péči.

Botel = Ubytovací zařízení umístěné na trvale zakotvené lodi.

Rotel = Ubytovací a stravovací zařízení v autobusovém přívěsu či patrovém autobusu.

AHR ČR = Asociace hotelů a restaurací České republiky

King bed = King bed je postel s jednou matrací určená pro dvě osoby.

Queen bed = Queen bed je postel s jednou matrací určená pro jednu osobu.

Twin bed = Twin bed jsou dvě stejné, oddělené postele. 

Příplatek za jednolůžkový pokoj = Příplatek za jednolůžkový pokoj platí klient v případě, že trvá na tom, že chce být ubytovaný sám/chce mít vlastní pokoj, avšak jednolůžkové pokoje nejsou v daném ubytovacím zařízení dostupné. 

To je vše, co jsme si pro Vás dnes připravili. Znáte i Vy nějaké slovíčko, které bychom měli příště do slovníčku pojmů zařadit? Napište nám jej na naší facebookovou stránku či přes kontaktní formulář zde na webu.