Zrušený let kvůli koronaviru? Zjistěte, na jaké odškodnění máte nárok

30.07.2020

Šok v průběhu letošního jara zažila velká řada cestovatelů a turistů, jenž měli na následující měsíce nakoupené letenky či dovolenkové balíčky. Jejich radost z cest pokazila pandemie koronaviru, o které jsme Vás již informovali v mnoha článcích. Co víc, někteří dopravci svým zákazníkům stále nevrátili finance za zrušené služby, jak tedy proces vrácení finančních prostředků probíhá a v jakém případě máte nárok i na odškodnění čtěte v následujících řádcích.

Strašák jménem voucher

Základním kamenem úrazu při cestě za získanými penězi za své letenky jsou vouchery na nákup letenek/cestovatelských služeb. Aerolinky Vám totiž nejsou povinné vracet za Vaše letenky utracené peníze, stačí vystavit voucher na nákup v odpovídající hodnotě. Některé prémiové, ale i menší aerolinky již však rozhodli o vyplacení peněz, jiní dopravci nabízejí voucher v hodnotě 120% původní částky. 

Váš let zrušila aerolinka

V případě, že Váš let zrušila aerolinka, máte v podstatě vyhráno. Nejen, že máte nárok na vrácení odpovídající částky nebo získání voucheru na další nákup, dopravce je dle zákona povinen Vám zaplatit také kompenzaci za zrušený let (platí také pro zpoždění delší než 3 hodiny). Částka, jenž můžete vymáhat po aerolince, se odvíjí od délky letu. Při letu do 1500 km získáte až 250 EUR: Všechny lety na území EU delší než 1500 km a všechny lety mezi 1500 a 3500 km se rovnají částce 400 EUR. V případě delších letů můžete žádat až o 600 EUR.

Zkontrolovat, zda máte nárok na odškodnění během 2 minut můžete přes následující tlačítko. 

Váš let byl zrušen zákazem létat do určitých zemí

Pokud se Váš let neuskuteční či je zpožděn z důvodu vnějších vlivů, v případě pandemie je to například vláda země, jenž uzavře své mezinárodní letiště, aerolinka dle zákona za tuto skutečnost nemůže a není Vám proto povinna vyplatit odškodnění, o kterém jsme psali v předchozím odstavci. Zůstává Vám tak jen možnost žádat o vrácení peněz, aerolinka Vám ovšem opět může vnutit svůj voucher. 

Potřebujete poradit s problematikou odškodnění a získávání peněz? Kontaktujte naši zákaznickou podporu pomocí chatovacího okna, e-mailu letenkujeme@seznam.cz nebo přes facebookovou stránku.