VIDEO: Airbus A380 už dlouho v provozu nevydrží, proč?!

05.06.2020

"Příběh největšího a zároveň nejdražšího dopravního letadla světa, které kdy člověk sériově vyráběl se blíží ke svému konci." Tak přesně těmito slovy začíná krátký dokument o největším dopravní letadle světa, o Airbusu A380, jenž natočil nadšenec do letadel Rostislav Kopecký (flyrosta.com). 

Airbus A380 přinesl další z mnoha revolucí v letecké dopravě. Když poprvé přistával v Praze, stovky nadšenců se sešli u Kněževsi na dobře známé vyhlídce, aby jeho velkolepost mohli obdivovat naživo. V době, kdy se většina aerolinek snaží snížit své provozní náklady na minimum, se evropský Airbus pokusil navýšit kapacitu přepravy letadlem a zároveň přinést jistý komfort na paluby letadel. Dobrým příkladem tomu je aerolinka Emirates, která nechala do interiéru "třistaosmdesátek" nainstalovat i bar či jednu z lepších prémiových tříd v oblacích.

Příběh Airbusu A380 bude mít ale možná rychlejší konec, než jaký mohl kdokoliv předpokládat. Pomohla tomu částečně aktuální krize, částečně velikost celého letadla a částečně také fakt, že letecké trendy už dnes prostě dvoupatrový kolos nedokáže naplnit, ačkoliv se to zdá zřejmě až neuvěřitelné. Všechny problém s provozem A380 spojené výborně zmapovalo nové video nadšence FlyRosta, pojďme si tedy povědět nejzásadnější problémy, kvůli kterým se letoun přestává vyrábět.

Jeho velikost

Ačkoliv se Vám to bude zdát možná směšně, největší chlouba Airbusu je zkrátka až příliš velká. Sám výrobce totiž uvádí, že pravidelně může letadlo přistávat pouze na 11% letišť na celém světě. Hlavním problémem přitom není ani tak velikost přistávací dráhy, jako spíše nedostatečně velké pojezdové dráhy. Největší Airbus navíc potřebuje specifický servis i během odbavování cestujících, vzpomeňte si třeba, jaké problémy mělo pražské letiště, když se připravovalo na pravidelnou linku z Dubaje. Ani dodnes nemůže A380 využívat ani polovinu nástupních dveří, neboť není k dispozici dostatečný počet tunelů.

Provozní náklady

Další kapitolou je také provozní cena letadla. Dle informací musí mít Airbus A380 na palubě každého letu alespoň 400 cestujících, aby se jeho vzlet vůbec vyplatil. Taková obsazenost se ale ukázala jako velkým problémem a ani aktuální krize tomu nenapomáhá. Dle odborníků se poptávka po cestovním ruchu vrátí zpět do předkrizové situace teprve za několik měsíců, některé zdroje se navíc baví spíše o několika letech. To způsobuje, že aerolinky ve velkém vyřazují svoje starší letadla a takzvaně první na ráně je samozřejmě velkokapacitní letadlo, jenž v následujících měsících jen těžko společnost naplní. Velký problém má v tomhle případě aerolinka Emirates, jenž vlastní 112 letadel A380, což tvoří téměř polovinu aktuální flotily arabských šejků.

Podívejte se na zajímavý dokument o blížícím se konci Airbusu A380:

Je tedy velmi pravděpodobné, že nám zbývá posledních pár let, možná jen měsíců, kdy se můžeme letadlem A380 proletět. Vaše názory na aktuální situaci nám piště na naše sociální sítě nebo na naší emailovou adresu. Nezapomeňte článek také sdílet svým přátelům.

Pokud Vás zajímavá více ze zákulisí letecké dopravy, nezapomeňte sledovat webové stránky flyrosta.com.