Berlín - město milionů lidí a milionů chutí

28.10.2018

Berlín je hlavní město a zároveň spolková země Spolkové republiky Německo. Město procítěné historií se spoustou zajímavých a jedinečných míst k navštívení. Město, které se stalo symbolem moderního životního stylu v Evropě. Berlín, město milionů lidí a milionů chutí a vůní.

Berlín si prošel časy dobra i zla, město samotné má svoje zvláštní a osobité kouzlo. Dnes je však Berlín místo, které staví na základech toho dobrého-na toleranci, nezávaznosti a otevřenosti, a proto je jednou z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě. Zde předkládáme pár typů na zajímavá i ojedinělá místa v Berlíně, která byste určitě neměli vynechat.

Berlín se nachází na severovýchodě Německa, asi 70 km od polských hranic. Městem protéká řeka Spréva a žije zde před 4 miliony obyvatel. Berlín je dobře napojen na celosvětovou síť dálnic a vlaková síť je také poměrně hustá a spolehlivá. Berlín dokonce momentálně disponuje třemi letišti: Tempelhof, Tegel a Schönefeld. Vzdálenost Praha-Berlín je pouhých 350 km, takže výlet jakýmkoliv dopravním prostředkem je zcela vhodný i pro rodiny s dětmi.

Pergamon Museum (Pergamonské muzeum)

Jedno z pěti muzeí v Berlíně, soustředěné na Muzejním ostrově. Muzeum je od roku 1999 na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Díky velkolepým vystaveným artefaktům - Trhová brána, Ištařina brána, Pergamonský oltář atp. patří k nejnavštěvovanějším muzeím na ostrově.

Reichstag (Budova Říšského sněmu)

Od roku 1894 až do roku 199 sloužila budova jako sídlo parlamentu Německé říše, později vyhořela a během druhé světové války byla poničena sověty. V 60. letech byla zrekonstruována. Uvnitř je možné sledovat aktuální zasedání parlamentu, prohlédnout si moderní a transparentní prostory, vzniklé především za rekonstrukce v devadesátých letech, a také si vyjít do skleněné vyhlídky, ze které jsou k vidění velmi hezké části Berlína.

Židovský památník v Berlíně

Památník se nachází ve středu města, prostranství je všeobecně přístupné 24 hodin denně, není chráněn žádným plotem. Památník upomíná na nacisty zavražděné židovské obyvatelstvo. Památník navrhl architekt Peter Eisenman. V současnosti patří toto místo k nejnavštěvovanějším v Berlíně.

Toto je pouhá hrstka míst, které lze v Berlíně navštívit. Určitě doporučujeme navštívit také známé berlínské trhy, Checkpoint Charlie, Charlottenburg nebo Berlínskou televizní zeď. K tomu ochutnat typický currywurst nebo vyzkoušet některou ze světových kuchyní.