Bern - hlavní město Švýcarska stojí za návštěvu

28.10.2018

Kdo plánuje dovolenou ve Švýcarsku, rozhodně by neměl minout jeho hlavní město. Je poměrně malé, ale k vidění je v něm spousta nádherných památek.

V Bernu se vám naskytne řada nádherných fotogenických pohledů jako z pohádky. Šmrnc jim mimo jiné dodává také řeka, která se různě klikatí celým městem. Bern si zkrátka budete vychvalovat.

Památky

Dominantou města je tzv. Bundeshaus, což je dům, ve kterém sídlí parlament, vláda a federální administrativa. Turisté se do něj mohou nahlédnout v rámci organizované prohlídky - pokud ovšem zrovna nezasedá parlament. Od parlamentu je nádherný výhled na řeku Aare.

Další velkou budovou je Münster, velká gotická katedrála, a Rathaus, dodnes fungující radnice, která byla postavena v patnáctém století.

Podobně jako my máme staroměstskou radnici a orloj, Berňané mají Zytglogge, hodinovou věž. Orloj s pohyblivými figurkami pochází ze šestnáctého století.

Muzea a galerie

Zvídaví lidé se v Bernu rozhodně nebudou nudit. Mají zde mnoho možností, kam se vydat za poznáním. V Bernu je řada zajímavých muzeí a galerií. Zde je seznam několika z nich:

  • Bernisches historisches Museum neboli Bernské historické muzeum
  • Kunstmuseum: Muzeum výtvarného umění, prezentuje umění 14. - 20. století, objevují se zde díla např. od Pabla Picassa, Ferdinanda Hodlera, Alberta Ankera aj.
  • Zentrum Paul Klee: muzeum věnováno umělci Paulu Klee
  • Einstein-haus: Muzeum věnováno Albertu Einsteinovi, poučíte se zde nejen o jeho životě, ale také o jeho významné práci, o teorii relativity
  • Schweizerisches Alpines Muzeum: muzeum věnováno švýcarským Alpám
  • Museum für Kommunikation: nevšední muzeum pošty a telekomunikace
  • Naturhistorisches Museu (přírodovědecké muzeum)

Hurá za medvědy!

Rodiny s dětmi nebo třeba i jen milovníci zvířat ocení BärenPark (dříve Bärengraben). Jedná se o rozsáhlý medvědí výběh u řeky Aare. Vstup je zdarma. Je to ideální místo pro příjemné procházky.Pro náš portál napsala cestovatelka Karolína Klosová