Cestujte na horách bezpečně

18.06.2019

Doba dovolených je pomalu v plném proudu. Ať už pojedete k moři, nebo se rozhodnete probádat krásy českých hor, nezapomeňte na své bezpečí. Jaké je desatero horské turistiky?

Desatero bezpečné turistiky

Léto máme spojené s hrátkami u vody. Poslední roky jsou ovšem natolik teplé, že mnoho z nás hledá útočiště v chladnějších horách, které v létě okouzlí svojí scenérií ještě více než v zimě. Jedná se o terén, který je ne vždy bezpečný, proto byste měli chránit nejen sebe, ale i své blízké. Co byste si měli uvědomit především? Shrnuli jsme pro vás pár bodů o bezpečnosti.

Spolehlivé vybavení - stany, batohy, spacáky

Ještě před cestou si naplánujte, jakou trasou půjdete. Zhodnoťte její náročnost, abyste ji zvládli vy a další členové výpravy. Například děti vše ještě nezvládnou. Přehled trasy je nezbytný i pro vaše blízké, aby vás v případě nějakých komplikací snadno dohledali. Určitě se dobře vybavte. Budete ve volné přírodě, takže se musíte spolehnout jen na sebe. Batohy, kde budete mít vše důležité, jsou základem. Měl by mít ne více než 20 % vaší váhy, aby se vám dobře nesl. Nesmí vám chybět malá lékárnička. Také potřebujete kvalitní stan, který vás bude chránit před nepřízní počasí. Spolehlivé spacáky a karimatky zajistí váš pohodový spánek. Zjistěte si, jaké bude počasí, abyste se vybavili. Spoléhejte se na značky Husky, Mammut či Deuter. Rozhodně se držte vyznačených tras, v každém případě nesmí chybět buzola. V dnešní moderní době není od věci ani aplikace horské služby, případné hledání bude snazší. Také nechoďte sami, v riskantním terénu je vždy lepší mít s sebou parťáka. Lépe dva, aby jeden mohl být případně se zraněným a druhý by šel hledat pomoc.

Ideální oblečení - trekové boty a ideální oděvy

Kapitola sama pro sebe. Své tělo chraňte funkčním oděvem. Treková obuv (boty) je nezbytností, na parádu není prostor. Vaše noha musí být ukotvená, abyste někde nespadli. Nejlepší je outdoor oblečení (např. Warmpeace), které ochrání před hmyzem či případnými zraněními. V každém případě je dobré se pojistit. A je nejvýše vhodné dodržovat zásady tabulí, které cestou potkáte. Správci oněch míst je tam nedali náhodou. Toto jsou základní pravidla, kterých byste se měli při horské turistice držet. Spolupracovali jsme na nich s eshopem Český ráj outdoor. Zde navíc najdete nyní zajímavé nabídky. Například výhodně pořídíte produkty značky Husky (Huskoviny). A nenechte si ujít ani zajímavou GPS soutěž Český ráj o batoh Deuter v hodnotě 2190 Kč.