Falešné účty aerolinek na sociálních sítích, dejte si pozor!

19.06.2024

Na sociálních sítích, především na platformě X (dříve Twitter), se čím dál více častěji objevují podvodné účty, které se vydávají za oficiální profil vybrané aerolinky. Podvodníci reagují na dotazy uživatelů, které jsou směřovány na danou leteckou společnost a následně se snaží vylákat citlivé osobní údaje pod záminkou pomoci s vyřešením dotazu či problému. Na tento jev v nedávné době upozornil web BBC, v Česku například internetový portál Novinky.cz.

Podvodník většinou reaguje na dotaz uživatele sociální sítě, který je směřován označením na danou leteckou společnost. Jeho profil na první pohled opravdu může vypadat jako oficiální profil, od kterého přijde odpověď s omluvou/vysvětlením situace a následnou žádostí například o telefonní kontakt pod záminkou další pomoci s daným problémem. Pokud se pak podvodníkům podaří telefonní číslo nebo další citlivé údaje od uživatele získat, většinou je následně prodávají na černém trhu pro další podvody a nelegální činnost.

Britská spotřebitelská organizace Which? upozorňuje, že sociálním sítím (zejména platformě X) se nedaří podvodníky efektivně vyhledávat a jejich profily mazat. Problém se navíc může týkat v podstatě jakékoliv aerolinky, nejčastěji se dle organizace podvodníci vydávají za aerolinky Wizz, Ryanair, easyJet nebo British Airways.

Všechny strany se pak shodují, že pro kontakt s dopravcem je nejlepší využít oficiální web aerolinky, kde najdete vždy správné telefonní číslo, e-mail nebo kontaktní formulář. V případě dotazů či problému Vám rádi poradíme také my, bezpečně můžete využít e-mail info@letenkujeme.cz nebo kontaktní formulář zde.

Zdroj informací: BBC, Which?, Novinky.cz