Hana Šormová - cestovatelka a nomádka na volné noze

15.01.2019

Velmi zajímavá příležitost se nám naskytla začátkem tohoto týdne. Pro náš cestovatelský portál jsme získali možnost sepsat rozhovor s cestovatelkou, copywriterkou a spisovatelkou v jedné osobě. Na naše otázky totiž odpovídala digitální nomádka Hanka Šormová. Jakým cestovatelským citátem se řídí nebo co jí na jejich cestách nejvíce překvapilo čtěte v dnešním článku. 

Hanko, kde berete inspiraci na místa, která navštívit?

Možná to bude s podivem, ale hodně jsem cestovala podle toho, kam zrovna směřovaly letenkové akce. Díky životnímu stylu digitální nomádky (pracuji jako copywriterka a spisovatelka na volné noze) jsem časově flexibilní. Stačilo vyčíhnout akci a letět. Takto jsem trochu neplánovaně navštívila například Izrael, Kubu či Nový Zéland.

Dalším rozhodovacím bodem byly inzeráty na Facebook Cestovatelské seznamce. Chci psát autentické články pro klienty a ráda zkouším nové věci, proto jsem se nebála ozvat na spolucestování typu dobrovolničení, stopování po Evropě, apod.

Jaké nejzajímavější místo jste zatím navštívila?

Není lehké vybrat pouze jedno místo. Navíc jsem to s cestováním za poslední roky přehnala (asi 20 zemí na 5 kontinentech), a tak jsem někdy místy a zážitky přesycena. Zvolila bych ale dvě místa. Jedním z nich je vyhlídka Boca de Inferno, která se nachází na Azorských ostrovech (mimochodem, průvodce s turistickými tipy po Azorách je nejčtenějším článkem mého blogu). Druhým místem je pak hora Ben Lomond nedaleko města Queenstown mé vysněné země Nový Zéland.

Citátů o cestování je mnoho, který charakterizuje Vaše toulky po světě?

Mám jeden, který mě provází a dávám ho ráda i na mé sociální sítě a blog. Jeho znění: "Je lepší 1x vidět, než o tom 1000x slyšet."

Co Vás na Vašich cestách nejvíce překvapilo?

Asi to bude znít překvapivě, ale čím víc cestuji, tím víc jsem mile překvapena, jak se máme dobře v České republice. Dokonce jsem půl roku žila a pracovala na ostrově Malta a rozhodně nemohu říci, že bych si to nějak užívala a extrémně vydělala (práci jsem měla kvalifikovanou v IT sektoru).

Jsem ráda za pitnou vodu z kohoutku, která mi chyběla i v řadě evropských zemí (Kypr, Malta, Azory, Tenerife). Mám ráda náš splachovací záchod :D, který jsem postrádala v méně civilizovaných částech Maroka.

V neposlední řadě jsem mile zaskočena, že všude jsou dobří lidé a rádi vám pomohou. A zdaleka nemusíte umět světové jazyky. Ona ta pantomima je přece jen mezinárodní řeč.

Co nesmí chybět ve Vašem zavazadle, když vyrážíte na cesty?

Toto je pro mě vtipná otázka, protože já po světě (zejména do teplých oblastí) létám s příručním zavazadlem do 5 kg váhy. To opravdu není mnoho, a tak pečlivě volím, co si na cestu vezmu. Naštěstí toho člověk potřebuje ve skutečnosti méně, než kolikrát si myslí. Řadu věcí taky dokoupíte v dané destinaci a oblečení přeperete.

Protože mě ale živí psaní a tudíž práce na počítači, na každé mé cestě v batůžku nemůže chybět můj mini laptop. K tomu nezbytné nabíječky, powerbanky a další elektronika. Ano, mám jí s sebou více než toho oblečení. :D

Procestovala jste již řadu zemí, jaká kuchyně Vás oslovila nejvíce?

Hodně mi chutnají mořské plody, zejména chobotnice, které si sama neudělám a v ČR moc k mání nejsou. Proto mám obecně ráda lehké přímořské kuchyně, mimo jiné i tu italskou. Pokud bych měla zabrousit do něčeho více exotičtějšího, pak zcela jistě zvítězí marocká kuchyně. Kuskus i tádžin (dušené maso a zelenina ve speciální hliněné nádobě) je něco, co si kdykoliv ráda dám. Ale v Maroku mě oslovila i jejich "berber whiskey", což je místní hodně silný a slazený černý čaj. Věřte, že i na parné Sahaře přijde k duhu a skvěle osvěží.

Kam se letos chystáte?

Jak jsem naznačila v první otázce, u mě jsou cesty naprosto nevyzpytatelné. Vždy záleží, co se vyskytne a kdo by rád cestoval. Ale letošní cestování mám asi usnadněné, zatím se zdá, že to bude hlavně do porodnice. Věřím, ale že i s dítkem půjde nadále cestovat a žít můj zvolený životní lifestyle nomáda. Rádi bychom na podzim i zimu navštívili některé z evropských ostrovů. Zatím máme vícero variant, tak je tady nebudu jmenovat. V mém případě se ale nebude jednat o žádnou novou zemi, všechny varianty jsem už navštívila.

Za cestovatelský portál Letenkujeme.cz upřímně děkujeme Hance za ochotu a rychlé jednání při přípravě rozhovoru, Vám, čtenářům našich článků, pro změnu za jeho dočtení. Máte-li na Hanku další otázky, neváhejte se na ní prostřednictvím jejího blogu obrátit. :)