Kodaň - hlavní město Dánska plné zajímavostí

28.10.2018

Dánsko skrývá celou řadu velmi zajímavých míst, která rozhodně stojí za výlet. Láká tato malá severská země i vás? V dnešním článku vám řekneme, co pěkného byste neměli minout v jeho hlavním městě, v Kodani.

Na úvod si ujasníme rozdíl mezi pojmy a dojmy. Máte představu o tom, jaký rozdíl je mezi Dánskem a Dánským královstvím? Jestliže si myslíte, že je Dánsko pouhým zkráceným názvem, pak se mýlíte. Dánsko je pouze malé území na pevninské Evropě, Dánské království pak poměrně velká konstituční monarchie , pod kterou mimo zmiňovaného pevninského Dánska patří také Faerské ostrovy a Grónsko.

Kodaň leží samozřejmě v Evropě. Poznamenejte si, že originální název v dánštině zní København - určitě se vám znalost tohoto slova bude hodit.

Nyhavn

Představte si nádhernou ulici na břehu kanálu, plnou úžasných barevných domů, hospůdek, kaváren a restaurací. Líbí? Přesně takovou ulici uvidíte u kanálu Nyhavn! Břeh si můžete prohlédnout také z plachetnic. Podle těch, kteří už Nyhavn navštívili, je to neodmyslitelná součást pobytu v Kodani!

Rosenborg

Rosenborg zámek renesančního stylu. Kolem něj je vodní příkop a rozlehlá fotogenická zahrada - nezapomeňte nabít baterky do foťáku. Ve sklepení tohoto zámku jsou uloženy dánské korunovační klenoty a královské šperky. Údajně se jedná o jeden z nejpohádkovějších zámků na světě!

Christiansborg

Dnešní budova parlamentu, dřívější sídlo šlechtické rodiny. Část paláce je přístupná návštěvníkům.

Vor Frue Kirke

neboli Katedrála panny Marie se pyšní šedesát metrů vysokou věží. Je důležitým dějištěm významných královských ceremonií a to jak dnes, tak v minulosti. Zatím poslední takovou událostí byla svatba korunního prince Frederika s Mary Donalds. Princ se ženil v roce 2004.

Kam dál?

Zajímavá kodaňská místa rozhodně nekončí. Zde je několik dalších, které byste měli navštívit.

  • Státní opera - jde o velice zvláštní budovu
  • Nikolaj Kunsthal - galerie
  • Von Flersers kirke - kostel s možností výstupu na věž
  • Kastellet - pevnost ve tvaru pěticípé hvězdy, ideální místo na procházku

Ať se vám v Kodani líbí!

Napsala Karolína Klosová, klosova.webnode.cz