Letiště Praha podepsalo smlouvu na rozšíření kapacit terminálů

15.05.2024

Letiště Václava Havla Praha podepsalo smlouvu, která přibližuje k realizaci plány na rozšíření kapacit terminálů. Dle webu prg.aero je to další krok v rámci strategie rozvoje letiště, kterou loni schválilo Ministerstvo financí České republiky.

"S ohledem na očekávaný nárůst výkonů letiště se v nejbližších letech budeme snažit navýšit kapacity letiště cestou nových technologií a úpravou procesů. Nicméně jediným řešením ve střednědobém horizontu je prostorové rozšíření terminálových kapacit, které je pro pražské letiště zásadní i v dlouhodobé perspektivě. Dojde tak především ke zvýšení komfortu pro cestující a také k optimalizaci provozu pro bázované dopravce. Rozšíření kapacity Terminálu 2 také zajistí multifunkční provoz a flexibilitu v obou režimech schengenského prostoru i mimo něj," říká Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha. 

Dle webu pražského letiště se plánuje navýšit kapacita až na 21,2 milionů cestujících a dojde k rozšíření kapacit také v nejvíce vytěžované hodiny.

"Jsme velmi rádi, že se můžeme podílet na tak velkém kroku, jako je rozšíření terminálových kapacit na Letišti Václava Havla Praha. Těší nás, že můžeme své dlouholeté zkušenosti v přípravě strategických staveb naší republiky (například dálnice, vysokorychlostní železnice, mosty, tunely nebo logistická centra a průmyslové stavby), promítnout právě do jednoho z milníků budoucího rozvoje pražského letiště. Naším subdodavatelem je mimo jiné nadnárodní společnost ARUP, která přináší do projektu mezinárodní přesah. Mají více než 50 let zkušeností v oblasti projektového plánování letišť, a to například z letiště v Atlantě, Pekingu nebo v Londýně. V této oblasti se zaměřují zejména na optimální nastavení celého průchodu cestujícího letištěm," říká Lukáš Hruboň, ředitel a předseda představenstva společnosti VALBEK-EU.

Zdroj informací, části textu a fotografie: Letiště Praha (prg.aero)