Lisabon - bílé město na sedmi pahorcích

12.03.2024

Lisabon, hlavní město Portugalska, zvaný někdy i "město sedmi pahorků" je nejzápadnější město Evropy. Mnohými je považován za nejkrásnější město Evropy a samotní Portugalci jej přezdívají bílým městem.

Lisabon má dlouholetou historii, která je lemovaná mýty a legendami. Každý jistě ví, že Lisabon je právě městem mořeplavce Vasco da Gama, který objevil cestu po moři do Indie.

Doprava

Do Lisabonu se dostanete autem, autobusem a samozřejmě i letecky. Pokud byste vyráželi například z Británie, tak podle Portugalců je nejkrásnější cesta do Lisabonu právě po moři. Proplouváte Atlantským oceánem dále přes ústí řeky Tejo, až svou cestu zakončíte v klidné zátoce u Lisabonu, která patří svou okolní přírodou mezi nejkrásnější zátoky světa. V Lisabonu naleznete staré tramvaje, které vás přepraví z jednoho konce města na druhý. Portugalci si tyto tramvaje oblíbili především proto, že nemusí chodit pěšky do strmých kopců. Tramvaje jim slouží jako výtahy.

Ubytování

V Lisabonu najdete ubytování všech cenových kategorií. Převážně však převládají penziony, než hotely. Město sedmi pahorků má i pozoruhodnou kuchyni, můžete si objednat Bacalhau, což je treska, která se dá prý upravit na 365 různých způsobů. V Lisabonu byste neměli šetřit spropitným, které činí zhruba 8% z placené částky a toto spropitné je očekáváno za jakékoliv služby.

Památky

Jelikož Lisabon objevil převážnou část afrických a asijských zemí, ze kterých si odvážel orientální zboží jako je koření, netrvalo dlouho a Lisabon se stal jedním z nejbohatších zemí tehdejší Evropy. Ze svého bohatství město rychle vzkvétalo a Lisabon si mohl dovolit stavět pohádkové paláce, katedrály nebo kláštery.

Každý kdo se do Lisabonu podívá, by měl navštívit Torre de Belém, což je opevněná věž, která byla vystavěná na počest objevných plaveb mořeplavce Vasco da Gamy. Tato věž je postavena ve stylu pozdní gotiky a svou krásou vyrazí snad každému obdivovateli architektury dech.

Další místo, které byste měli bez pochyby navštívit je náměstí Praça do Comércio, které patří k nejkrásnějším náměstím v Lisabonu. Uprostřed náměstí naleznete jezdeckou sochu krále Josefa I. Na náměstí se nachází také spousty pozoruhodných architektských památek.

Možností je také udělat si výlet do někdejšího sídla portugalských králů, městečka Sintra, vzdáleného asi 30km od Lisabonu.

Pokud jste příznivci hudby, tak si zajděte na Mascote de Atalaia, kde si u sklenky vína můžete poslechnout písně o lásce či smrti, které nenechají člověka nikdy chladným ani, kdyby jim nerozuměl.