Město duchů hledá nové obyvatele. Další sicilské město nabízí domy za jedno euro

02.08.2019

Na to abyste si pořídili nový dům, a navíc u moře, nemusíte být zrovna miliardářem. Sicilské město duchů Poggioreale chce přilákat nové obyvatele tím, že prodává domy za více než příznivé ceny, za pouhé jedno euro. O většinu obyvatel přišlo po zemětřesení v roce 1968, starosta doufá, že tímto způsobem město znovu ožije.

Když na Sicílii zmíníte město Poggioreale, každý ví, že jde o město duchů, kterému také místní přezdívají Pompeje. Hlavním důvodem je desítky let stará část, kde nenajdete ani jednoho obyvatele, po ulicích se potulují maximálně opuštění psi. Domy, jež patřily bohatým farmářům, jsou prázdné a v místní škole visí kalendář ještě z roku 1968.

V těchto dnech ale zpravodajský server CNN informoval o tom, že se místní starosta Girolamo Cangelosi rozhodl, že do opuštěné části města znovu navrátí život. "Od zemětřesení v roce 1968 je toto úžasné město prázdné. Chci, aby znovu povstalo a rozzářilo se, jako tomu bylo v minulosti," podotkl starosta.

Prodej domů za jedno euro ale není jedinou iniciativou starosty. Rozhodl se totiž vyrazit do Ameriky a Austrálie, kde se přestěhovalo mnoho místních poté, co došlo k drtivému zemětřesení. Jeho cílem je, přesvědčit bývalé obyvatele Poggioreale, aby pomohli s obnovením jejich starého domova. Pokud tato varianta nebude příliš úspěšná, chce starosta sehnat investory pro renovaci domů spolu s jejich prodejem za jedno euro. Cangelosi chce především vytvořit místo, kde by si lidé mohli užívat obchody, místní kuchyni nebo bary. 

Autorem článku je partnerský web "Moře zpráv".