Řecko rozdává 25 tisíc voucherů na dovolenou zdarma

14.04.2024

Řecká vláda v čele s jejím premiérem Kyriakosem Mitsotakisem potvrdila plán rozdat až 25 tisíc voucherů na pobyt v Řecku zdarma. Akce, která je první svého druhu na světě, nese název Rodos Week a jedná se o náhradu pro turisty, kteří byli v loňském roce kvůli rozsáhlým požárům nuceni svou dovolenou v Řecku ukončit předčasně.

Deník Daily Mail, od kterého následně převzala informaci i česká média, uvedl, že řecká vláda poskytne voucher v hodnotě 500EUR (zhruba 12 500Kč) jako náhradu za loňskou zkrácenou dovolenou.

České cestovní kanceláře už kompenzaci pro své klienty řešily dříve. Některé nabízely vrácení peněz, jiné připravily vouchery na další dovolenou za zvýhodněnou cenu. Podle mluvčích jednotlivých kanceláří ale cestovní kanceláře registrují i program od řecké vlády a se svými klienty budou řešit možné zapojení do programu a získání kompenzace. Na dovolenou zdarma v Řecku by tak mohla dosáhnout i řada českých dovolenkářů.

Do programu se můžete registrovat prostřednictvím cestovní kanceláře nebo hotelu, kde jste v roce 2023 byli během požárů ubytování nebo využít webové stránky zde.

"Projekt je funkční a běží, jak premiér slíbil. Podle mého názoru se v neposlední řadě jedná o velmi komplikovaný proces, protože jsme první zemí na světě, která něco takového udělala," uvedl pro Guardian ministrův generální tajemník Myron Flouris.

Požářy v Řecku: V létě roku 2023 sužoval ostrov Rhodos série ničivých požárů, které způsobily ztráty v majetku i lidských životech. Hasičské týmy i dobrovolníci se statečně snažili o jejich zvládnutí, avšak rozsah katastrofy byl obrovský a měl dlouhodobé dopady na obyvatele, turisty i ekosystém ostrova.