Tbilisi – město uprostřed kopců

28.10.2018

Gruzie se stává oblíbenou turistickou destinací. A není se čemu divit, vždyť nádherná příroda, pohostinní lidé a výtečná gastronomie přímo lákají k návštěvě této malé kavkazské země. Pro většinu návštěvníků je hlavní město Tbilisi pouze výchozím bodem, odkud cestují dále do hor. To je ale škoda, protože i zde je spousta míst, která stojí za vidění. 

Spousta kostelů i staré lázně

Tbilisi leží v údolí řeky Kura obklopené kopcovitou krajinou. Má bohatou historii, jeho počátky sahají až do 5. století, procházela tudy dokonce slavná Hedvábná stezka. V současnosti v něm žije necelých 1,5 miliony obyvatel.

Šest zajímavostí, které by vám neměly uniknout:

Staré město - má jedinečnou atmosféru, najdete v něm domy s malebnými dřevěnými zábradlími, řadu historických kostelů, uličky dlážděné kočičími hlavami

Pevnost Narikala - její počátky sahají až do dob založení samotného města, tyčí se jako dominanta nad městem, pokud se vám nebude chtít šlapat do kopce, můžete se nahoru nechat vyvést lanovkou

Sirné lázně - orientální lázně vybudované již v 17. století, kde si ale dodnes můžete vychutnat příjemnou koupel v teplých sirných pramenech, mají podobu nepřehlédnutelných kopulových staveb

Katedrála Nejsvětější Trojice - velkolepý pravoslavný chrám, který se tyčí do výšky úctyhodných 98 metrů (je jedním z vůbec nejvyšších pravoslavných kostelů na světě)

Katedrála Sioni - posvátné místo gruzínské pravoslavné církve, jejíž základy jsou již z 6. století

Socha Kartlis Deda (Matka Gruzie) - monumentální ženská socha svírající v rukou kalich a meč, stojí na kopci nad městem (je vyrobená z hliníku!)

Až vás památky omrzí

Tbilisi nabízí mnohem více, než jen různé pamětihodnosti. Jedinečné suvenýry můžete pořídit na bleším trhu (koná pravidelně na Suchém mostě), žaludek příjemně zaplnit v některé z mnoha restaurací s výtečnou gruzínskou kuchyní, klid od městského ruchu naleznete v botanické zahradě a vykoupat se můžete v rozsáhlé přehradě, které se přezdívá Tbiliské moře.