"Všude na světě jsem zhubla, až na Thajsko." říká v rozhovoru Kateřina Stibalová

08.07.2020

Na všech cestách, kromě návštěvy Thajska zhubla, nyní nejraději cestuje takzvaně "na lehko". Co dalšího nám v exkluzivním rozhovoru prozradila Kateřina Stibalová, novinářka, cestovatelka, spisovatelka a zakladatelka blogu Spolucestou.cz?

Kateřino, kde bereme inspiraci pro Vaše cesty?

Inspiruje mě všechno kolem - přátelé, zajímavý cestopis nebo třeba jenon fotka v časopise. Často také výbírám destinace čistě pragmaticky podle toho, kam zrovna seženu levné letenky.

Cestujete křížem krážem celým světem, jaké nejzajímavější místo jste ale zatím navštívila?

Jednoznačně Čína, spolu s Tibetem. Cestování Čínou je natolik specifické a zejména kvůli jazykové bariéře tak náročné, že zážitky číhají doslova na každém kroku. V mém případě jich byl dokonce takový přetlak, že jsem o tom napsala knihu Čínou nahoru i dolů. Humorně laděný cestopis je až do 6.8. možné objednat v rámci crowdfundingové kampaně nakladatelství Pointa na tomto odkazu - https://bit.ly/KupCinu.

Co nesmí chybět ve Vašem zavazadle, když vyrážíte na cesty?

V posledních letech jsem si velmi oblíbila cestovat tzv. na lehko jen s malým příručním zavazadlem. Tím pádem beru jen nezbytné minimum věcí - mikinu, šortky, kalhoty, pevné boty, hygienické potřeby. Má to své velké výhody nejen na letišti, ale během celé cesty, kdy nemusím nikdy řešit primárně ubytování, protože s malým batůžkem na zádech zvládnu chodit klidně celý den. 

Co Vás vedlo k založení blogu o cestování?

Zdroj: Kateřina Stibalová
Zdroj: Kateřina Stibalová

Blog Spolu cestou jsem založila paradoxně v době, kdy jsem byla těhotná a téměř jsme necestovala. Natolik mi to ale chybělo, že jsem se skoro denně probírala svými cestovatelskými deníky a rozhodla se je převézt do elektronické podoby. Řada lidí se mě stále ptala na doporučení a rady, které by jim pomohly naplánovat jejich vlastní cesty, a protože i mně často podobné blogy pomáhaly, ráda jsem je zpřístupnila všem. 

Na světě existuje celá řada citátů o cestování, který je váš nejoblíbenější?

Cesta je cíl! 

Aktuální situace cestování příliš moc nefandí. Plánujete přesto v nejbližší době nějakou cestu?

V současné době cestujeme s rodinou hlavně po Česku, ale na konec prázdnin plánujeme větší cestu obytným autem do Rakouska, Chorvatska a Slovinska. Snad bude situace našim plánům nakloněná. Podzim patří většinou mým sólo výpravám bez rodiny. Letos ale s nákupem letenky určitě počkám až na poslední chvíli! Ráda bych navštívila sever Španělska!  

Procestovala jste jistě řadu zemí a ochutnala mnoho chutí. Jaká zahraniční kuchyně Vás ale oslovila nejvíce?

Na všech svých delších cestách jsem vždycky zhubla. Kromě jediné, a to do Thajska. Tamní kuchyně mě bavila jednoznačně nejvíc, ládovala jsem se jejich laskominami od rána do večera!  

A na závěr, jaké bylo Vaše "cestovatelské poprvé"?

Cestovatelské poprvé se dá jen těžko určit. Už od dětství jsem s rodiči hodně cestovala, ale první samostatně koupená letenka na jiný světadíl, mě nasměrovala právě do Thajska. Každému, kdo chce ochutnat trochu exotiky, ale má obavy, že cestu sám nezvládne bych doporučila právě Thajsko, kde je cestování pohodové a pořád ještě se tam dají najít zapomenuté kouty v horách i u moře s absencí klasických turistů. Stačí se nebát a vyrazit! 

Moc děkujeme Kateřině za její čas a chuť do odpovědí na naše otázky. Podělte se s námi i s Vašimi zážitky z cest prostřednictvím naší facebookové stránky, e-mailem či nám zavolejte. O ty nejlepší se příště rádi podělíme.