Zemřel pilot F1 Niki Lauda, významně promluvil i do cestovního ruchu

24.05.2019

Ve věku 70 let zemřel v pondělí 20. května 2019 pilot Formule 1, ale také pilot letadel a podnikatel v cestovním ruchu Niki Lauda. Za svů život se stal trojnásobným mistrem světa a založil aerolinky Lauda Air, Niki a Laudamotion.

Od pilota F1 až k vlastním aerolinkám

Lauda závodil za slavné Ferrari, v letech 1975, 1977 a 1984 se stal mistrem světa. Dne 1. srpna 1976 měl nehodu, při které málem přišel o život. K pilotování svého monopostu se ale vrátil. Po ukončení závodní kariéry se začal věnovat létání a cestovnímu ruchu. Založil také svou první aerolinku Lauda Air. 

Lauda Air, Niki, Laudamotion

Svojí první aerolinku, Lauda Air, prodal společnosti Austrian Airlines. Později založil "Niki", která provozovala charterové lety do dovolenkových destinací. I druhá aerolinka nakonec Laudovi nezůstala. Zkrachovala v roce 2017, kdy už ale patřila německému Air Berlin. Lauda ale opět ukázal svojí zarputilost a už začátkem roku 2018 založil další společnost - Laudamotion. Z většiny ji dnes ale vlastní irská nízkonákladová firma Ryanair.

Niki Lauda se v posledních měsících svého života potýkal se zdravotními problémy. Podle informací agentury APA zemřel v pondělí v rodinném kruhu.

Jeho kariéru a život mapují následující dvě videa.